Otázky a odpovědi
Ráda bych věděla, proč se výbor tolik obává vzniku kontrolního orgánu, který by vlastníci chtěli ustanovit? A proč tak brojí proti tomu, aby se o kontrolní komisi hlasovalo na shromáždění?
Výbor se ustanovení kontrolního orgánu neobává, naopak zastává názor, že kontrolní komise může být přínosem pro fungování domu, avšak pouze při splnění dvou nutných podmínek: členové kontrolního orgánu musí být nestranní a objektivní, a musí být ke své práci skutečně odborně způsobilí, tj. musí se velmi dobře orientovat v zákonném rámci, který se týká bytového vlastnictví. Prostřednictvím hlasování oběžníkem nechal výbor vlastníky zvolit, zda si takový orgán přejí. Jelikož se drtivá většina vlastníků vyslovila proti, nevznikl žádný důvod, tento bod do programu příštího shromáždění zařazovat.
Nechápu, proč si nemohu do své zdi vedle okna připevnit vlastní satelitní anténu? Nikomu tím přece nijak neškodím!
Bohužel se velmi mýlíte. Především vnější fasáda, která obklopuje Vaše okna, není Vaše, nýbrž jde o společnou část domu, která patří všem vlastníkům. K zásahu do společné části tedy potřebujete souhlas všech ostatních vlastníků, který bezpochyby nemáte. Druhým aspektem je poškození kompaktnosti fasády neodborným zásahem, které může vést až k zatékání pod vnější plášť. Právě z tohoto důvodu prosadil výbor instalaci centrálního satelitního rozvodu v celém domě, a sám napomáhá i individuálním požadavkům jednotlivých vlastníků stran příjmu nestandardních družic. Svévolné jednání, které naznačujete, považujeme za bezohlednost vůči ostatním vlastníkům, a v jejich zájmu jej budeme potírat všemi zákonnými prostředky.
Dcera, která se mnou bydlela v bytě, se bude stěhovat ke svému příteli. Trvalé bydliště však bude mít nadále hlášené u mne. Budu za ni muset platit poplatky za úklid, společnou elektřinu atd.?
Nikoliv, pro služby musí být nahlášené jen osoby, které se v bytové jednotce skutečně fyzicky zdržují, a skutečnost, že Vaše dcera je u Vás přihlášena k trvalému pobytu na to nemá žádný vliv. Dceru odhlaste od služeb u správcovské firmy.
Domnívám se, že u mého souseda v bytě trvale žije jeho družka, která není v bytě hlášena. Lze vůbec takové nepoctivé jednání postihnout?
Jsou-li Vaše informace pravdivé, hrozí Vašemu sousedu pokuta, kterou stanoví zákon, a kterou je výbor SVJ oprávněn uložit. Výše pokuty je stanovena na 50Kč za každý den pobytu nenahlášené osoby, což činí přes 18 000Kč ročně. Výše této sankce tedy podstatně překračuje částku, kterou by Váš soused zaplatil za služby, kdyby svou družku poctivě přihlásil.
Zaslechl jsem, že kamerový systém jde obecně zneužít k soukromému sledování osob. Jakým způsobem je toto ošetřeno v našem domě?
Náš kamerový systém je striktně koncipován tak, aby nemohlo dojít k užšímu zásahu do soukromí osob, a přesně odpovídá zákonným nařízením a omezením v této oblasti. Jsou sledovány výhradně společné prostory v přízemí, jako schránky, dveře do výtahů a kočárkárny. Záznam je automaticky po týdnu mazán, a výbor je oprávněn jej stáhnout pouze v případě spáchání přestupku či trestného činu, a musí o stažení učinit záznam do knihy. I tak však nesmí tento záznam nijak šířit, a může jej předat pouze policii ČR. Kdyby výbor jednal jinak, sám by se dopustil trestného činu. Obavy ze zneužití kamerového systému jsou v našem domě bezpředmětné.
Po modernizaci bytu uvažujeme o výměně starých radiátorů za nový, moderní typ. Je možné na to získat příspěvek od Společenství?
Radiátory jsou prohlášením vlastníka určeny jako společná část domu, čímž Společenství vzniká povinnost hradit případné opravy. Na pořízení nového radiátoru se však tato povinnost nevztahuje, a koupě nového radiátoru je zcela ve Vaší režii. Nový radiátor však musí výkonově odpovídat původnímu (aby zůstaly zachovány tepelné parametry domu pro ekvitermní regulaci), pročež podléhá schválení výborem.
Počítá se v dohledné době s výměnou podlahových krytin na chodbách?
Výměna těchto krytin je v plánech výboru samozřejmě obsažena. Vzhledem k velikosti domu se však jedná o značnou investici (odhad činí cca 2 miliony Kč), takže celá záležitost musí být napřed schválena většinou vlastníků. O toto schválení chce výbor požádat příští shromáždění, pokud se ovšem nevyskytne jiná, důležitější potřeba.
Chtěla bych se zeptat, proč vůbec pořádáte shromáždění, když se ho zpravidla neúčastní potřebná většina vlastníků? Nestačilo by prostě rovnou vypsat hlasování pomocí oběžníku, které stejně využíváme, a ušetřit tak nemalé prostředky za pronájem sálu a občerstvení?
Dle nového občanského zákona (§1207) je statutární orgán přímo povinen alespoň jednou za rok toto shromáždění svolat, a to bez ohledu na reálné šance, že se ho zúčastní dostatečný počet vlastníků. Teprve po neúspěšném shromáždění jsme dle Stanov oprávněni (a zároveň povinni) uspořádat hlasování oběžníkem se stejnými tématy jaké byly na shromáždění předloženy.
Jakým způsobem mohu zakročit proti sousedům, kteří bydlí nad námi, a kteří nás často obtěžují nepřiměřeným hlukem?
Tento dotaz je jedním z nejčastějších, se kterými se na nás vlastníci obrací. V dotazu však nepíšete, jakého druhu je hluk od sousedů. Je totiž velký rozdíl mezi např. dupáním dětí v denních hodinách a reprodukcí hlasité hudby v hodinách nočních. V tomto druhém případě prostě zavolejte městskou policii, a nechte zdokumentovat rušení nočního klidu. Na základě několika takových opakovaných incidentů lze na bezohledné sousedy podat žalobu za omezování výkonu vlastnických práv. Dochází-li k obtěžování „pouze“ tzv. kročejovým hlukem, je situace složitější, a pravděpodobně je zapříčiněna neodbornou instalací plovoucí podlahy Vašeho souseda. Doporučujeme Vám pokusit se napřed se sousedem rozumně domluvit, zda by sám neprovedl zvukovou izolaci podlahy (a nejlépe mu ve vlastním zájmu nabídnout i finanční příspěvek na tyto práce). Když se jednání míjí účinkem je samozřejmě možné nechat u souseda změřit hladinu kročejové neprůzvučnosti (tento krok bude patrně nutno uskutečnit prostřednictvím výboru, protože Vás není soused povinen vpustit do bytu), a na základě certifikovaného výsledku měření pak soudně požadovat nápravu nevyhovujícího hygienického stavu. Upozorňujeme však, že investice do takového měření zpravidla přesahuje 10 tis. Kč.
Proč je vlastníkům umožněno nahlížení do dokumentů týkajících se finančních záležitostí domu jen jedenkrát do roka, a za každé další požadujete úhradu 100Kč? Snažíte se tak odradit vlastníky od jejich zákonného práva kontrolovat výbor?
Váš názor je zcela mylný. Poplatek, o kterém se zmiňujete, je sice v našich stanovách skutečně zakotven jakožto zákonem doporučena pojistka proti šikanóznímu jednání, nicméně výbor domu jej dosud nikdy nevyužil. Naopak sám dobrovolně zavedl otevřené dny každé první pondělí v měsíci, kdy každý vlastník může přijít nahlédnout do čehokoli je mu libo, a to bez poplatku. Zdarma tedy můžete do dokumentů nahlížet (i si je např. ofotografovat) 12krát do roka. Ujišťujeme Vás, že výbor ctí právo každého vlastníka na kontrolu finančních záležitostí domu, a nikdy nikomu nečinil žádné překážky.
V zájmu jednotného rámce si v případě potřeby dovolujeme stylisticky či gramaticky upravit Váš dotaz, smysl však zústane vždy zachován. Vybíráme vždy jen dotazy, které by mohly zajímat širší část vlastníků.