Domovní řád
Tento dokument je výňatkem Stanov, které byly schváleny Shromážděním vlastníků dne 6.6.2014, kdy bylo založeno
SPOLEČENSTVÍ VLASTNÍKŮ DOMU ŠVÝCARSKÁ Č.P. 2428 – 2436 KLADNO
Domovní řád vstupuje v platnost dne 1.8.2014
Domovní řád je závazný pro všechny osoby, které se v domě zdržují, tedy vlastníky, družstevníky, podnájemníky, osoby spolubydlící i návštěvníky. Platí i pro osoby pověřené službou (revize, opravy, úklid atd.), ledaže by výkon této služby nebyl ustanovením Domovního řádu vyloučen .
1. VÝBOR SPOLEČENSTVÍ
Je statutárním orgánem Společenství. Sestává z 5-ti členů, kteří Společenství zastupují ve všech záležitostech. Navenek je Výbor zastoupen předsedou, popř. jiným členem Výboru v případě jeho nepřítomnosti. Členové Výboru jsou voleni a odvoláváni Shromážděním, předseda je volen a odvoláván ostatními členy Výboru. Každý vchod má přiděleného člena Výboru, na kterého se obyvatelé obracejí se svými podněty, problémy a stížnostmi týkajícími se domovních záležitostí. Na základě vůle obyvatel domu je Výbor oprávněn stanovit další pravidla, jenž v Domovním řádu nejsou obsažena, a která neodporují Stanovám ani ostatním právním normám.
2. SPOLEČNÉ ČÁSTI DOMU
Každý obyvatel domu je oprávněn svobodně využívat společné části domu, kterými jsou vchody, schodiště, chodby, sušárny, sklepy, místnosti pro uložení kočárků, jízdních kol apod,, výtahy, prádelny a další prostory určené ke společnému užívání. Při užívání společných prostor je každý povinen dodržovat klid, pořádek a čistotu, a vyvarovat se se jednání porušujícího dobré mravy, nebo jednání, které by nadmíru obtěžovalo ostatní obyvatele domu. Ve všech společných částech je zakázáno kouření a používání otevřeného ohně, jakož i umísťování předmětů, které nejsou součástí vybavení domu, zejména pak látek snadno vznětlivých, či jinak nebezpečných, nebo předmětů, které by v případě požáru bránily úniku osob. Případná finanční sankce za překročení výše zmíněného nařízení, která by byla Společenství uložena kontrolními orgány požární ochrany, může být na osobách, které ji prokazatelně zavinily následně právně vymáhána.
3. CHOV DOMÁCÍCH ZVÍŘAT
Chovatelé zvířat v domě musí dbát na to, aby nedocházelo ke znečišťování společných částí či obtěžování ostatních obyvatel domu pachem nebo hlukem, jsou povinni dodržovat hygienické a veterinární předpisy, zamezit volnému pobíhání zvířat a rovněž se zdržet chovu zvířat nevhodných či nebezpečných.
4. ODPOVĚDNOST ZA ŠKODY
Každý obyvatel domu na vlastní náklady odstraní poškození či nadměrné znečištění společných částí domu, které způsobil on sám, jím chované zvíře, nebo osoby, jimž umožnil vstup do domu. Stejně tak je každý povinen neprodleně odstranit jím zaviněné znečištění privátních prostor druhého spolubydlícího (okna, terasy atd.), a to sám, nebo na jeho výzvu.
5. KLID A POŘÁDEK V DOMĚ
Večerní klid je stanoven na dobu od 20:00 hod do 6:00 hod. V této době se každý zdrží reprodukce hlasité hudby, používání všech zdrojů hluku a vibrací (např. pračky), zpěvu a hlučné komunikace. Extrémně hlučné činnosti (např. stavební úpravy) smějí být vykonávány pouze v pracovních dnech v době od 8:00 hod do 18:00 hod, o víkendu a státních svátcích není výkon takových činností dovolen. V souladu s platnými zákonnými normami je však ani mimo dobu večerního klidu nepřípustné obtěžování sousedů hlukem a vibracemi v míře větší, než je obvyklé. Nerespektování pravidel klidu v domě je vnímáno jako bránění ve výkonu užívacích práv spolubydlících a je považováno za hrubé porušování Stanov Společenství. Pokud není úklid v domě realizován placenou firmou, jsou obyvatelé domu povinni jej provádět sami dle stanoveného rozpisu a rozsahu.
6. PŘÍSTUP DO BYTŮ A ZMĚNY
Každý obyvatel domu je povinen umožnit přístup do bytu za účelem umístění, údržby, opravy, kontroly nebo odečtu zařízení pro měření spotřeby energie, provedení oprav a úprav při modernizaci domu, či dalších nezbytných činností v zákonném rámci (např. deratizace). Přístup do bytu dále umožní pro ověření, zda jím prováděné stavební úpravy nemění, nepoškozují nebo neohrožují stav společných částí, a to i opakovaně (před provedením stavebních úprav je nutné předání projektové dokumentace statutárnímu orgánu). Výzvu k umožnění přístupu do bytu je statutární orgán povinen předat nejméně tři dny předem, pokud tomu nebrání časová tíseň (např. z důvodu havárie).
7. PŘÍSPĚVKY A FINANCOVÁNÍ
Náklady na provoz výtahů, společného osvětlení a dalších služeb souvisejících se společnými prostory budou účtovány dle počtu osob evidovaných v bytech. Změny počtu osob v bytě musí být proto oznámeny statutárnímu orgánu, a to nejpozději do 30 dnů ode dne změny. Oznámen musí být i počet osob, které se v bytě zdržují nejméně 3 měsíce v souhrnu za kalendářní rok a rovněž jméno a adresa osoby, jíž byl byt přenechán k užívání. Platba za náklady za služby musí být provedena nejpozději do 20. dne příslušného kalendářního měsíce. Úrok z prodlení platby je stanoven na 1 promile dlužné částky za každý den prodlení. V případě vzniku dluhu je dlužník statutárním orgánem písemně informován a vyzván k úhradě. Pokud k vyrovnání dluhu nedojde ani v průběhu následujícího měsíce, je statutární orgán oprávněn podat žalobu na zaplacení dlužné částky. Vyúčtování záloh je Společenství povinno provést nejpozději do 4 měsíců od skončení účtovacího období. Od doručení vyúčtování pak běží 30-ti denní lhůta na uplatnění námitek proti způsobu či obsahu vyúčtování, po jejímž uplynutí již není reklamace možná. Přeplatky a nedoplatky z vyúčtování jsou splatné nejpozději do 4 měsíců ode dne doručení vyúčtování. Při výplatě přeplatku má Společenství právo započíst své platné pohledávky.
8. RŮZNÉ
Informační tabule v každém vchodě je určena výhradně pro předávání informací Výboru obyvatelům domu. Bez souhlasu Výboru nesmí být na informační tabuli ani ve společných prostorách umísťována soukromá inzerce ani reklamy, ledaže by k nim byl výslovně vyhrazen prostor.Každá bytová jednotka musí být čitelně označena správným jménem.
v Kladně, dne 31.7.2014
Výbor Společenství vlastníků